Hotele i Spa z dostępem do gór. Co zmieni hipoksja?

Hotele i resorty SPA konkurują ze sobą na całym globie. Po bardzo ciężkim okresie pandemii, oferta hoteli musi być jeszcze bardziej atrakcyjna i rozbudowana. To dlatego tak ciekawą opcją jest hipoksja – możliwość przebywania w warunkach sztucznego niedotlenienia, która daje klientom szereg profitów i korzyści zdrowotnych. Pokoje hipoksyjne wyposażone w odpowiedni system zaczynają być standardem na różnych szerokościach geograficznych, w tym w Polsce. Zapraszamy na przegląd przykładowych miejsc, które udało nam się znaleźć na potrzeby powstania tego artykułu.

Austriackie SPA z hipoksją

Przepięknie usytuowany hotel Viva Mayr nad jeziorem Altaussee w Austrii proponuje swoim klientom nie tylko pobyt w luksusie, ale przede wszystkim szereg zabiegów zdrowotnych. Samo miejsce nastawione jest właśnie na rehabilitację, dochodzenie do zdrowia z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii i osiągnięć współczesnej nauki. Na miejscu można wykonać badanie krwi, na bazie którego specjaliści określą, co będzie potrzebne w dalszym pobycie. Klienci i pacjenci jednocześnie zadbają tu o samopoczucie, sylwetkę, zaleczą kontuzje. Nieoceniona w tym procesie jest właśnie dostępna w obiekcie hipoksja. Zamontowana w wybranych pomieszczeniach zapewnia m.in. o wiele szybszą regenerację, zdrowy sen, skuteczną utratę tkanki tłuszczowej. 

Relaks z hipoksją w Tajlandii

Kolejne miejsce, gdzie klienci mogą skorzystać z warunków sztucznego niedotlenienia to SPA Chiva-Som zlokalizowane w Hua Hin, nad Zatoką Tajlandzką. W ofercie kurortu znajduje się aż 200 zabiegów nie tylko SPA, ale również fizjoterapeutycznych. Klienci mogą przyjechać tutaj, by skorzystać z hipoksji i przygotować się do wyprawy wysokogórskiej. A to wszystko w otoczeniu zapierających dech w piersiach widoków i najpiękniejszych plaż!

Relaks, detoks i hipoksja u podnóża Alp Szwajcarskich

Ośrodek odnowy biologicznej Chenot Palace Weggis to miejsce, w którym można wypocząć i narodzić się na nowo. Klienci znajdą tu siedmiodniowe programy odnowy. Obiekt liczy sobie 5 000 m², a na miejscu pracują specjaliści i lekarze. 

Jednym z elementów szerokiej oferty jest możliwość ćwiczeń w warunkach hipoksji. Jak czytamy na stronie hotelu, zapewnia to większą energię, poprawę wytrzymałości, szybkości i kondycji, a także wspiera w walce o lepszą sylwetkę. 

Dlaczego hipoksja?

To właśnie trening lub nawet samo przebywanie w warunkach sztucznego niedotlenienia pozwalają zauważyć efekty bardzo szybko. Kilkudniowa wizyta w SPA z hipoksją oznacza między innymi skuteczniejszą redukcję tkanki tłuszczowej i obniżenie masy ciała, poprawę wydolności, lepszy sen, lepsze samopoczucie i możliwość regeneracji. Hotele, uzdrowiska i kurorty na całym świecie dostrzegły już ten potencjał. Hipoksja przestaje być technologią dostępną wyłącznie dla sportowców! 

Hipoksja w Polsce?

W warunkach wysokościowych można również trenować oraz spać w Polsce! W Warszawie pierwsze centrum hipoksji o nazwie AirZone powstało w 2020 roku, a już niebawem pojawi się w podwarszawskim Zamieniu. W nowym centrum wysokościowym do dyspozycji gości będą w pełni wyposażone 2 sale treningowe, 5 pokojów hotelowych z dostępną technologią hipoksji w dwóch najpopularniejszych protokołach „IHT – intermittent Hypoxic Training” oraz LHTL – Live High Train Low” oraz strefa hiperoksji. Technologia hipoksyczna AirZone jest również dostępna w Centralnych Ośrodkach Sportu w Zakopanem, Spale, Wałczu i Cetniewie. 

Wszystkie realizacje hipoksyjne AirZone

Źródła :

  • Kayser B., Verges S., 2013. Hypoxia, energy balance and obesity: from pathophysiological mechanisms to new treatment strategies. Obes. Rev. 14, 579-592.
  • Millet G. P., Debevec T., Brocherie F., Malatesta D., Girard O., 2016. Therapeutic use of exercising in hypoxia: promises and limitations. Front. Physiol. 7, doi:10.3389/fphys.2016.00224. 
  • Kim SW, Jung WS, Chung S, Park HY. 2021. Exercise intervention under hypoxic condition as a new therapeutic paradigm for type 2 diabetes mellitus: A narrative review. World J Diabetes 2021; 12(4): 331-343. DOI: 10.4239/wjd.v12.i4.331.