test

Trening w hipoksji opanowuje kolejne rynki! Kto z niego korzysta?

4 stycznia 2022


Trening w warunkach hipoksji
Trening w warunkach hipoksji w Warszawskim AirZone

Trening w kontrolowanej hipoksji przynosi szybkie i widoczne efekty. Dla zawodowych sportowców to wyjątkowa wartość – dzięki odpowiednim warunkom każda sesja ćwiczeń jest niesamowicie efektywna. Udowodniono, że ludzki organizm szybko dostosowuje się do niedotlenienia dzięki stymulacji produkcji hormonu – erytropoetyny – który zwiększa wytwarzanie czerwonych krwinek. To z kolei poprawia możliwości wysiłkowe. Kto korzysta z tak niesamowitych możliwości?

Hipoksja w sporcie – coś, o czym mogliście nie wiedzieć

Trening w hipoksji, a więc w warunkach kontrolowanego niedotlenienia nie jest nowością, choć w Polsce dopiero znajduje swoje miejsce. Niemniej, nasi zawodowi sportowcy korzystają z niej już od dawna – Adam Kszczot (multimedalista Mistrzostw Świata i Europy w biegu na 800m) korzysta od 2013 roku, Patrycja Bereznowska (najpopularniejsza Polska biegaczka Ultra), Joanna Dorociak (multimedalistka Mistrzostw Świata i Europy w Wioślarstwie, Najlepsza Polka w półmaratonie Warszawskim), medaliści z Igrzysk Olimpijskich w Tokio – to zaledwie kilka przykładów.

O tym, jak wiele korzyści daje możliwość ćwiczenia w hipoksji świadczą również międzynarodowe centra sportowe i drużyny całego świata, które na stałe włączyły tę opcję w plan treningowy. 

Trening w hipoksji na świecie

Kluby Sportowe: NBA, organizacje sztuk walk, rugby, kluby amerykańskiej, hiszpańskiej czy angielskiej ligi piłkarskiej i wiele innych dyscyplin wykorzystuje technologię hipoksyczną do swoich protokołów treningowych lub rehabilitacyjnych, aby skrócić czas rekonwalescencji. 

W Centrum Treningowym należący do piłkarskiej drużyny Liverpoolu, zawodnicy mają możliwość trenowania w komorze hipoksycznej w 40 stopniowym upale, w 90% wilgotności powietrza z niskim poziomem tlenu.

Warunki hipoksji dostępne są również w wielu amerykańskich uniwersytetach i prywatnych show roomach treningowych.

Dlaczego to takie skuteczne?

Badania przeprowadzone na grupie koszykarzy (12 dobrze wyszkolonych zawodników) dowiodły, że poprawiła się ich wydolność tlenowa. Trening w hipoksji spowodował znaczny wzrost (10%) całkowitego dystansu podczas testu rampowego, a także zwiększone bezwzględne i względne maksymalne obciążenie pracą (WRmax). 

Mówiąc prostszym językiem: trening w hipoksji realnie poprawia możliwości wysiłkowe sportowców, ich wydolność, ale również umiejętność skupienia się i ogólnie lepszego samopoczucia. 

Sprawdź jakie zastosowania ma trening w warunkach hipoksji 

Gdzie można trenować w hipoksji AirZone w Polsce?

Takich miejsc jest coraz więcej! Pierwsze centrum AirZone powstało w 2020 r. Warszawie (kompleks Adgar Park West), a już niebawem pojawi się nowy punkt pod Warszawą – w Dawidach k. Raszyna. Na trening w kontrolowanej hipoksji może się zapisać każdy amator sportu lub zawodowy sportowiec, by przekonać się, jakie daje efekty. Będziecie mieli szansę skorzystać z w pełni wyposażonych sal treningowych oraz pokojów hotelowych z dostępną technologią hipoksji w dwóch najpopularniejszych protokołach „IHT – intermittent Hypoxic Training” oraz LHTL – Live High Train Low”.

AirZone hipoksja jest również dostępna w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem i Spale, a lada moment również w Centralnym Ośrodku w Wałczu i w Cetniewie. 

Sprawdź wszystkie inwestycje AirZone

Obserwujcie nas, by być na bieżąco! Rok 2022 zapowiada się naprawdę ciekawie. 

Źródła: 

The Effects of High Intensity Interval Training in Normobaric Hypoxia on Aerobic Capacity in Basketball Players, Miłosz Czuba, Adam Zając, Adam Maszczyk, Robert Roczniok, Stanisław Poprzęcki, Wiesław Garbaciak, Tomasz Zając, Journal of Human Kinetics volu me 39/2013.