Hipoksja normobaryczna pomoże w walce z cukrzycą typu II

14 listopada obchodziliśmy „Światowy Dzień Cukrzycy„. Ten dzień został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation – IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization – WHO) jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie.

Ta społeczna i cywilizacyjna choroba XXI wieku, dosięga nawet 530 milionów ludzi na całym świecie, w tym szacuje się ok. 3 miliony Polaków, przy czym nawet 1 milion osób nie wie, że jest chorych.

Co wiemy o tej chorobie? Dlaczego cukrzyca dotyka tak wielu? Czym się objawia i jak jej zaradzić? Jak nowe technologie mogą pomóc w walce z chorobą?

Infographics for the World Diabetes Day 2021-23 campaign
Infographics for the World Diabetes Day 2021-23 campaign

Rozróżniamy 2 typy cukrzycy:

Cukrzyca tupu I, zwany insulinozależnym, nie zależy od prowadzonego trybu życia. Uważa się, że jest to choroba wynikająca z autoagresji układu odpornościowego, a predysponują do niej czynniki dziedziczne, a także infekcje wirusowe. W tym typie cukrzycy występuje bezwzględny brak insuliny, który skutkuje podwyższonym poziomem glukozy we krwi. W związku z tym do utrzymania życia i sprawności niezbędne jest podawanie insuliny w postaci zastrzyków podskórnych. Cukrzyca typu 1 dotyka przede wszystkim osoby młode, przed 40. rokiem życia. Typ 1 stanowi ok. 10 proc. wszystkich zachorowań na cukrzycę.

Cukrzyca typu II związana jest z zaburzeniami w produkcji insuliny-hormonu wytwarzanego przez trzustkę. Hormon ten jest nam niezbędny do przenoszenia glukozy z krwi do komórek organizmu gdzie przetwarzana jest w energię. Jeśli nie wykorzystamy glukozy w postaci energii, zostanie ona zamieniona i odłożona w postaci tkanki tłuszczowej w różnych okolicach naszego ciała i narządach wewnętrznych. 

Gdy insulina działa nieprawidłowo lub jej brakuje, poziom glukozy we krwi wzrasta. Wysoki poziom glukozy we krwi zwany hiperglikemią może doprowadzić do uszkodzeń organów wewnętrznych, a w konsekwencji do groźnych dla naszego zdrowia i życia powikłań.

Badania naukowe potwierdzają, że trening w symulacji wysokogórskiej pomaga w walce z Cukrzycą typu II

Trening w warunkach hipoksji normobarycznej może bezpośrednio spowodować poprawę zdrowia chorych na cukrzyce typu II. Badania wykazały, że odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń wykonywanych w warunkach kontrolowanej hipoksji (powyżej 2500 m n.p.m. – poziom tlenu ~15%) pozwalają w krótkim czasie wywołać odpowiedź polegającą na pojawieniu się większych iloci transporterów glukozy (GLUT, ang. glucose transporters), dzięki czemu glukoza dużo łatwiej dostaje się do komórek przez co jej ilość w krwi obniża się.

Pojawienie się większej ilości transporterów glukozy jest związane z aktywnością czynnika indukowanego niedotlenieniem (HIF). Ten sam czynnik pośrednio uczestniczy w rozbudowie mikro naczyń krwionośnych, dzięki czemu skutecznie można powstrzymać angiotoninę cukrzycową. Jednoczesne wykonywanie ćwiczeń fizycznych dodatkowo przyczynia się do zużycia glukozy oraz zwiększenia wrażliwości komórek na insulinę. Dodatkowo dochodzi do obniżenia poziomu cholesterolu.

Cukrzyca typu II stanowi około 80-90% przypadków zachorowań  Nabawić się jej może każdy, niezależnie od wieku i płci. Światowy Dzień Cukrzycy jest okazją do przypomnienia, jak groźna i poważna to choroba, oraz do wyrażenia solidarności z osobami już chorymi.ujawnia się zwykle po 35. roku życia, choć dotyczy ona coraz częściej młodszych osób, również nastolatków. Powodem choroby najczęściej jest otyłość, złe nawyki żywieniowe (czynniki środowiskowe) lub geny.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/psse-kutno/swiatowy-dzien-cukrzycy-14112021

https://worlddiabetesday.org

https://www.mojacukrzyca.org/

Badania naukowe:

  • Wang Y, Wen L, Zhou S, Zhang Y, Wang XH, He YY, Davie A, Broadbent S. 2018. Effects of four weeks intermittent hypoxia intervention on glucose homeostasis, insulin sensitivity, GLUT4 translocation, insulin receptor phosphorylation, and Akt activity in skeletal muscle of obese mice with type 2 diabetes. PLoS One.10;13(9):e0203551. doi./10.1371/journal.pone.0203551. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30199540/
  • O’Donnell C.P. 2007. Metabolic Consequences Of Intermittent Hypoxia. In: Roach R.C., Wagner P.D., Hackett P.H. (eds) Hypoxia and the Circulation. Advances in Experimental Medicine and Biology, vol 618. Springer, Boston, MA. https://doi.org/10.1007/978-0-387-75434-5_4

Trening i przebywanie na wysokości daje organizmowi korzystne efekty w postaci zwiększenia siły, wytrzymałości oraz wydolności organizmu. Poprzez zmniejszenie saturacji (wysycenia) tlenem krwi i tkanek dochodzi do uruchomienia szeregu reakcji fizjologicznych w organizmie, mających na celu (przywrócić homeostazę wewnątrzustrojową) poprawę dostarczania tlenu do organizmu. Podstawową reakcją jest wzrost produkcji w nerkach hormonu erytropoetyny (EPO), ktry stymuluje produkcję erytrocytów w szpiku kostnym.

Więcej: https://airzone.pl/zastosowanie/