Hipoksja w leczeniu: dlaczego to dobre rozwiązanie dla cukrzyków?

Hipoksja a cukrzyca

Cukrzyca to jedna z najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie. Mówi się, że to pierwsza niezakaźna epidemia, która dotyka aż 537 miliony osób na całym globie. 179 milionów nie zostało jeszcze zdiagnozowanych. Szacuje się, że w samych Chinach zachorowalność na cukrzycę w 2030 roku będzie wynosiła 142,7 mln osób. 

Obecnie na świecie co 11 dorosły otrzymał już diagnozę cukrzycy. Co 6 sekund ktoś umiera właśnie z tego powodu, a liczba zachorowań gwałtownie rośnie z roku na rok. Dlaczego tak się dzieje? Jednym z ważniejszych czynników jest zmiana stylu życia: mało ruchu i niezdrowa dieta. 

Zalecenia zapobiegające zachorowaniu na cukrzycę to przede wszystkim racjonalne odżywianie: dużo warzyw, produktów pełnoziarnistych, mniej mięsa i owoce o niskim indeksie glikemicznym. Nie należy się również przejadać, a posiłki powinny być spożywane regularnie, najlepiej o tych samych porach.  Obowiązkowy jest ruch – przynajmniej godzina dziennie. A skoro mowa o wysiłku fizycznym, należy wspomnieć o hipoksji, która ma duże znaczenie w profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu II.

Hipoksja, a ogólny stan zdrowia

Wspominaliśmy, że cukrzyca jako choroba cywilizacyjna wynika m.in. z siedzącego trybu życia. Osoby cierpiące na tę chorobę borykają się często z otyłością. Właśnie dlatego tak istotna jest zdrowa dieta oraz efektywny ruch. Trening w warunkach sztucznego niedotlenienia (w hipoksji) redukuje tkankę tłuszczową, poprawia wydolność i obniża poziom cholesterolu. Tym bardziej jest wskazany dla osób chorych na cukrzycę lub będących w grupie ryzyka. 

Dlaczego hipoksja ma szansę pomóc cukrzykom?

W trakcie aktywności fizycznej zużywamy glukozę i zwiększa się wrażliwość komórek na insulinę. Jak dowodzą badania, trening w hipoksji pozwala w krótkim czasie osiągnąć wzrost ilości transporterów glukozy, a poziom glukozy ulega obniżeniu, bo łatwiej dostaje się ona do komórek. Komórki stają się wrażliwsze na insulinę, wzrasta aktywność enzymów glikolitycznych, zwiększa się również tolerancja glukozy. 

Ogólnie rzecz biorąc, kontrolowane stany niedotlenienia podczas ćwiczeń (symulowana wysokość to ok. 3000 m) z dużym prawdopodobieństwem poprawią stan zdrowia pacjentów z cukrzycą – czytamy na łamach World Journal Diabetes (2021). – Regularne ćwiczenia w krótkotrwałych warunkach niedotlenienia mogą poprawić kontrolę poziomu glukozy we krwi przy mniejszym obciążeniu niż w warunkach normoksycznych. Dodatkowo, trening wysiłkowy w krótkotrwałych warunkach niedotlenienia ma szansę zmaksymalizować utratę wagi u pacjentów z nadwagą i otyłością. 

Kiedy warto zacząć trenować w hipoksji?

Nie ma na co czekać! Efektywne treningi w warunkach kontrolowanego niedotlenienia pomagają nie tylko lepiej radzić sobie ze schorzeniami, ale również im zapobiegać. W połączeniu ze zdrową dietą, macie szanse realnie wpłynąć na swoje zdrowie i samopoczucie. 

Ćwiczenie w hipoksji będzie pozytywnie wpływać na jakość waszego snu, pomoże w walce z nadwagą, znacząco poprawi kondycję. 

Trening wysokościowy, dostępny w AirZone wpływa znacząco na wzrost aktywności czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego, co prowadzi do rozbudowy sieci naczyń krwionośnych. Pozwala to na lepsze utlenowanie tkanki tłuszczowej, nasilenie procesu lipolizy (rozkładu trójglicerydów) i szybsze „spalenie” nadmiaru tkanki tłuszczowej. Pod wpływem hipoksji dochodzi do ograniczenia apetytu i zwiększenia podstawowej przemiany materii. Do ograniczenia łaknienia przyczynia się zwiększone uwalnianie leptyny i cholecystokininy, oraz redukcja poziomu greliny – hormonów biorących udział w regulacji apetytu.


Jesteś zainteresowany współpracą i własną instalacją Hipoksyjną w ramach prowadzonej działalności fizjoterapeutycznej, sportowej lub SPA? Skontaktuj się z nami: info@airzone.pl

Źródła:

  • Kim SW, Jung WS, Chung S, Park HY. 2021. Exercise intervention under hypoxic condition as a new therapeutic paradigm for type 2 diabetes mellitus: A narrative review. World J Diabetes 2021; 12(4): 331-343. DOI: 10.4239/wjd.v12.i4.331
  • Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej
  • Wang Y, Wen L, Zhou S, Zhang Y, Wang XH, He YY, Davie A, Broadbent S. 2018. Effects of four weeks intermittent hypoxia intervention on glucose homeostasis, insulin sensitivity, GLUT4 translocation, insulin receptor phosphorylation, and Akt activity in skeletal muscle of obese mice with type 2 diabetes. PLoS One.10;13(9):e0203551. doi./10.1371/journal.pone.0203551. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30199540/